Neliela cūkkopības saimniecība

Jebkuru ģimene, kura vēlētos iegūt svaigu gaļas produkciju,m nebaidoties par to, kā dzīvnieks ir ticis audzēts un kopts, varētu apsvērt domu audzēt paši savā pagalmā cūkas. Tās aug strauji, turklāt, prasa ļoti mazu teritoriju kā arī tikai nelielu kopšanu. Cūkgaļa ir viens no labumiem, kas tiek iegūts, uzsākot cūkkopības biznesu. Nodrošināt savu ģimeni ar svaigu gaļu, kā arī pārdot to vietējā tirgū un iegūt finansiālos līdzekļus – cūkkopība varētu nodrošināt šos divus galvenos mērķus. Bet vai tu zini, kā pareizi izveidot savu saimniecību un kā uzturēt dzīvniekus?

Nojume
Cūkas prasa ļoti daudz vietas. Lai gan mācību grāmatās var iegūt nepatiesu informāciju, ka vienai cūkai nepieciešama teritorija, kas ir divu kvadrātmetru platībā, tomēr patiesībā ir jāatrod nedaudz lielāka teritorija dzīvnieka labklājībai. Faktiski vienai cūkai nojume ir jāveido vismaz 5 kvadrātmetru platībā, vēlams pat vēl vairāk, jo viņām patīk staigāt. Ūdens ir jānoliek tālāk no barības punkta, jo cūkas ātri vien iemācās nokārtoties tieši blakus ūdenim. Cūkas ir dabiskie ekskavatori, tāpēc mēģinās izrakties no jebkura iežogojuma. Daudzi cilvēki kā efektīvu aizsargu izmanto elektrisko žogu, bet jāatceras, ka to nedrīkst izmantot virs ieejas, pretējā gadījumā dzīvnieki nevēlēsies iziet ārā no žoga. Pajumte ir nepieciešama, lai varētu paslēpties no sliktiem laika apstākļiem. Ja mājās ir neizmantota klēts vai zirgu stallis, tad šīs telpas var izmantot kā mājvietu cūkām, tomēr tad būs regulārāk jāatbrīvo no mēsliem. Turpretī svaigā gaisā mēsli ātrāk absorbējas zemē.

Barība un dzēriens
Lai cūkas augtu efektīvi un veselīgi, tām nepieciešama pieeja pārtikai visas diennakts laikā. Daudziem cilvēkiem ir kārdinājums atdot cūkām visus pārpalikumus no ēdienreizēm. Tas ir pieņemami, tomēr nedrīkst pilnībā aizstāt komerciālo barību. Ēdot jūsu maltītes paliekas, cūkas nesaņem sabalansētu diētu un augs daudz lēnāk. Atceries, ka jebkas, kas ir indīgs cilvēkiem (piemēram, rabarberu lapas) ir indīgs arī cūkām. Cūkām patstāvīgi ir nepieciešams svaigs ūdens. Pretēji izplatītajam teicienam “svīst kā cūka”, patiesībā, šie dzīvnieki nesvīst vispār. Vienīgais veids, kā viņas atbrīvojas no karstuma ir ātri elpojot, daudz dzerot un bieži urinējot. Karstā laikā jānodrošina cūkām pajumte, lai tās varētu uzturēties ēnā, kā arī jāpārbauda, vai ūdens nav pārāk uzsilis, pretējā gadījumā dzīvnieki to nedzers.

Veselības aprūpe
neskatoties uz to, ka cūka tiek audzēta, lai nokautu, – ir jārūpējas par viņas veselību. It īpaši svarīgi ir pārbaudīt, vai organismā nav iekšējie parazīti. Ņemot vērā, ka cūkas ir visēdāji, tās ātri var inficēties ar dažādām slimībām, apēst parazītu oliņas, kas vēlāk attīstās viņu orgānos. Parazīti var pat ļoti ievainot cūkas veselību, un, protams, neviens arī pēc nokaušanas negribēs šādu gaļu lietot uzturā. Tas nozīmē, pirms uzsāc cūkkopību, noteikti griezies pie veterinārārsta un uzzini visu nepieciešamo par cūku veselības uzturēšanu. Tāpat ik pa laikam piesaisti savu ārstu mājas vizītēm, lai regulāri pārbaudītu cūku veselību.

Komposta veikšana
Kā jau nojaut, cūkām ļoti patīk ēst. Un viss, kas tiek apēsts, pēc kāda laika nāk ārā. Cūku mēsli ir lielisks mēslojuma avots sakņu dārzam un puķu dobēm. Tāpēc esi cītīgs cūku mēslu tīrītājs un veido savu kompostu. Augšanas sezonā augsne būs ļoti pateicīga par barības vielām, sniedzot lielisku ražu, ar ko, protams, vari pabarot arī savas cūkas.

Noderētu atcerēties, ka cūkas ir spēcīgi dzīvnieki. Pēc rakstura mēdz būt arī ļoti spītīgi indivīdi. Tāpēc ir jāapņemas ar lielu pacietību un mieru, lai veiksmīgi sastrādātos ar saviem mājlopiem.