Labāko mājlopu izvēle

Ja esi nolēmis iesaistīties mājlopu audzēšanā, jāsaprot, kādam mērķim tas ir darīts. Lopu audzēšana nenozīmē vien pabarot līdz noteiktam vecumam un tad nokaut pārtikas ieguvei. Protams, eksperti uzskata, ka lopu audzēšana nav grūtāka par dārza iekopšanu un uzturēšanu, tomēr ir jāsaprot, ka dzīvām būtnēm ir nepieciešama lielāka uzmanība un labklājības apstākļi. Ir daudzi veidi, kā audzēt lopus arī ierobežotā nelielā pagalmā. Tomēr, izvēloties konkrētus dzīvniekus, kas visvairāk atbilstu jūsu vajadzībām, teritorijas apjomam ir būtiska nozīme.

Svarīgs fakts, kas nosaka saimniecības izveidi, ir finanses. Pamata lietas, kur nepieciešams investēt budžets, ir: sākotnējās izmaksas dzīvnieka iegādei, mājokļa vajadzībām, barošanas vajadzībām. Noteikti tev iepriekš jāapskata vietējās regulas, kas, iespējams, nosaka kādu ierobežojumu. Daudzās apdzīvotās vietās noteikumi ir visai specifiski, kas ierobežo dzīvnieku skaitu vienā mājsaimniecībā, nosakot, cik tālu no tuvākā blakus īpašuma ir jāatrodas jaunajai lopu audzētavai.

Nekādus “Mū”
Tālāk lasot un ievērojot, turpmākajā rakstā būs uzskaitīti dzīvnieki, kas ir truši, vistas, aitas un cūkas. Izlaižot populārāko lauksaimniecības balstu – govis. Iemesli, lai tu neuzsāktu savu saimniecību tieši ar piena govju vai gaļas liellopu audzēšanu ir daudzi:

  • Kūtsmēslu kaudzes var būt diezgan prāvas. It īpaši, ja tava teritorija nav pārāk liela.
  • Liellopi prasa izturīgākus žogus kā citi dzīvnieki
  • Govīm ir nepieciešama ievērojama ganību teritorija, turklāt, ar ļoti zaļu ganību lauku
  • Nokaujot kaut vienu dzīvnieku, tu iegūsi tik daudz pārtikas produktu, ka nebūsi spējīgs to visu legalizēt

Tāpēc, iesaku sākumā no liellopu audzēšanas atturēties, tā vietā apskatot citus variantus.

Trušu audzēšana
Klusi, tīri un ražīgi – truši ir vispiemērotākie dzīvnieki, kurus var audzēt arī mazākās telpās. Pūkainie zīdītāji ir bez smaržas, tāpēc nepiesaistīs arī mušas. Truši dod lielisku peļņu par summu no barības un darbaspēka ieguldītā. Trušus var pārdot gan gaļai, gan kažokādai. Lai gan parasti truša kažoks netiek izmantots liela apģērba ražošanā, tomēr mēteļu apdares un cepures no trušādas vienmēr ir atbalstītas. Bet, neskatoties uz visiem ieguvumiem, šai sugai ir nopietns trūkums – tā ir lieliska barība plēsoņām. Tāpēc, ja nebūsi izveidojis pietiekami spēcīgu žogu, tavi dzīvnieki ātri vien kļūs par vieglu laupījumu.

Vistu audzēšana
Šie populārie sētas putni var būt ļoti efektīvi gaļas un olu ražotāji. Vistas ir ļoti neizvēlīgi dzīvnieki, tās ēd visu, tāpēc nav īpaši jādomā par speciālu pārtiku. Protams, šis aspekts var izrādīties negatīvs, ja runa ir par dārza izpostīšanu. Tāpēc, lai aizsargātu savus kultūraugus, nepieciešams nožogot teritoriju. Tāpat kā trušiem, arī vistām piemērotas ir mazākas teritorijas, nav nepieciešami plaši ganību lauki. Tomēr nožogojums ir nepieciešams, lai pasargātu putnus no plēsējiem. Ja audzēsi ne tikai vistas, bet arī gaiļus, tad būs jāsamierinās ar dzīvo modinātāju.

Aitu audzēšana
Mierīgi, klusi un gandrīz bez skaņas – šie dzīvnieki ir lieliski mājdzīvnieki, ja vien vari piedāvāt viņiem svaigas, zaļas ganības. Ja tev ir kāds neizmantos lauks, kurā neesi plānojis stādīt kultūru, tad izmanto to ganību izveidei. Sezonas laikā vispār nav jādomā par papildus barošanu, kā tikai aizvest uz ganībām. Aitas var izmantot gan gaļas, gan vilnas ieguvei. Regulāra aprūpe praktiski nav nepieciešama, kā tikai reizi gadā vajadzētu apcirpt. Kopumā skatoties, aitas prasa mazākus ikdienas uzturēšanas noteikumus kā tas nepieciešams trušiem vai vistām. Tomēr šeit ir nepieciešams lielākas saimnieciskās zināšanas, kā, piemēram, pļavas nedrīkst pārmērīgi noganīt, pretējā gadījumā augsne paliks neauglīga un vairs nebūs izmantojama. Arī cirpšana prasa zināmas iemaņas, papildus tam, tehnoloģijas mēdz būt ļoti dārgas.

Cūku audzēšana
Cūkas ir lieliski atkritumu pārstrādātāji, tās ēd visu, sākot ar virtuves atliekām, dārza zaļumiem, graudiem, saknēm, olu čaumalām, subproduktiem. Barošana ir nepieciešama divas reizes dienā, papildus vienmēr nodrošinot ar svaiga dzeramā ūdens krājumiem. Cūkas neprasa lielu teritoriju. Tās var turēt aplokā ar iespēju paslēpties no saules, karstās vasaras dienās. Viennozīmīgi ar ko būs jāsaskaras audzēšanas procesā būs sabiedrības reakcija saistībā ar ožu.