Kazkopība

Kazkopība nav jauns industrijas veids, jo vairāk – tas ir ļoti ienesīgs bizness. Kazas tiek audzētas jau kopš neatminamiem laikiem senā pagātnē. Parasti ar kazkopību saistās piena, gaļas un vilnas iegūšana. Lauksaimniekam kazu audzēšana prasa ļoti zemas investīcijas, jo tām ir daudzfunkcionāla lietderība. Kazas pašas par sevi ir multi-funkcionāli dzīvnieki.

 • Kazas pienu izmanto, lai ražotu pilnpiena pulveri, vājpiena pulveri, sviestu, krējumu, kā arī vienkārši svaiga piena ieguvei
 • Kazas gaļa tiek uzskatīta kā barojošs un veselīgs avots visiem gaļas patērētājiem
 • Kazas vilna un āda tiek izmantota apģērbu ražošanā
 • Kūtsmēsli tiek izmantoti augsnes barošanai un mēslošanai, lai nebūtu jāizmanto ķīmiskais mēslojums

Kazkopības priekšrocības
Pastāv daudz priekšrocības, kāpēc saimniecība varētu nodarboties tieši ar šo nozari. Jūs varat audzēt kazas kopā ar citiem lopkopības dzīvniekiem. Kazas tiek uzskatītas par nabadzīgo cilvēku govīm (mini govīm) un tām ir milzīgs ieguldījums lauku ekonomikas un valsts ienākumiem. Produkti, piemēram, piens un gaļa, ir ne tikai barojoša un viegli sagremojama pārtika, bet arī lielisks avots regulāriem ienākumiem. Tā kā kazas ir maza izmēra dzīvnieki, tās ir daudz vieglāk uzturēt nekā citus piena un gaļas liellopus. Par kazām var rūpēties par sievietes un bērni, jo tam nav nepieciešams smags fiziskais darbs. Lai nodarbotos ar kazkopību, ir jāzina trīs galvenās lietas: barošana, audzēšana un slaukšana. Šie vienkāršie uzdevumi neprasa daudz sarežģītas iekārtas, lielu kapitālu, darbaspēku un smagu darbu.

Pareizi soļi, lai uzsāktu kazkopību:
Lai uzsāktu un uzturētu veiksmīgu kazkopības biznesu, ir jāizveido efektīvs biznesa plāns, un cieši jāturas pie tā. Tātad, kādi ir svarīgākie soļi, lai uzsāktu šo biznesu.

1. Izvēlies teritoriju
Centies izvēlēties piemērotu lauksaimniecības zemes teritoriju, kas veicinātu sekmīgu kazkopību. Kazkopības lauksaimniecības bizness ietver sekojošos punktus:

 • Tīra ūdens piegāde un svaiga gaisa nepieciešamība
 • Viegli pieejama pārtika
 • Auglīga augsne, kurā varētu stādīt kultūru, stiebrzāles un citu zaļo augu ražu. Dzīvnieka barošana ar zaļo pārtiku uztur viņu veselīgu, produktīvu, kā arī samazina barošanas izmaksas.
 • Pilna darba laika pieejamība
 • Veterinārā dienesta uzraudzība un palīdzība
 • Labas transportēšanas iekārtas
 • Labas slaukšanas iekārtas
 • Netālu saimniecībai esošs tirgus, lai vieglāk pārdot savus produktus

2. Kazu šķirnes
Visā pasaulē pastāv dažāda veida kazu šķirnes, kuras audzē lopkopji. Pigmeja kazas, Nigērijas krūmu kazas, kašmira kazas, melnās Bengālijas kazas, kalnu kazas un daudz citas šķirnes ir iespējams pieradināt un audzēt savā saimniecībā. Šķirnes atšķiras pēc to īpašībām – citām ir barojošāka gaļa, citas ir populāras ar piena daudzumu, bet citas audzē dēļ krāšņās vilnas. Ir arī kazas, kuras tiek audzētas un trenētas speciāliem kazu šoviem. Patiesībā, ir cilvēki, kas šos dzīvniekus izmanto kā mājdzīvniekus, nevis lai gūtu kādu finansiālu labumu. Tāpēc, kad sāc domāt par kazkopību, nepieciešams apzināties kādiem mērķiem vēlies uzsākt biznesu un izvēlēties atbilstošu šķirni. Šķirne ir jāizvēlas ne tikai savu mērķu dēļ, bet arī apzinoties ģeogrāfisko atrašanās vietu. Lai to visu uzzinātu, nepieciešams apmeklēt kādu no tuvākajiem lauksaimniecības vai lopkopības mācību centriem, lai uzzinātu vairāk par piemērotām kazu šķirnēm savā vēlamā jomā.

3. Barošana
Parasti kazas izvēlas ēst graudzāles, augus, krūmus, nezāles un garšaugus. Atšķirībā no cūkām, tās nav visēdāji, un nekādā gadījumā neēd gaļu. Kazām ikdienā ir nepieciešama enerģija, šķiedrvielas, vitamīni un svaigs ūdens, lai nodrošinātu sekmīgu augšanu. Lai audzētu kazas, nepieciešama padziļināta zināšana tās uzturā.

4. Aprūpe
Kazas prasa regulāru aprūpi. Nekad nedrīkst dot tām piesārņotu pārtiku vai piesārņotu ūdeni. Mājiņas, kurās tās tiek turētas, vienmēr ir jātur tīrībā, cik vien iespējams. Neskatoties uz slikto pieredzi industriālās lauksaimniecības praksē, kazu mātes no kazlēniem nedrīkst atšķirt vismaz vairākas nedēļas pēc to dzimšanas. Kazām nepieciešamas regulāras veterinārārstu pārbaudes un vakcinācijas pret slimībām un dažādām veselības problēmām.